Hastane Temizliği Bilgiye ve Deneyime İhtiyaç Duyar..

Hastane temizliği en önemli ve hassas temizlik ihtiyacı olan kurumlardan birisi. Düşünüldüğü zaman hastaların çeşitli mikroplar nedeniyle tedavi gördükleri hastanelerde, mikropların kolla gezmesi veya temizlikte rehavet gösterilmesi, hastaların şifa bulmasına değil, daha fazla mikrop kaparak hastalıkların sürmesine ve devam etmesine neden olur. Bu bakımdan hastaların kendilerini daha ferah ve havadar bir mekanda hissetmeleri, hastanenin görünümünden memnun olmaları gerekir. Bunun sağlanması adına hastane temizliği işinin eğitimli ve deneyimli firmalara verilmesi gerekir.

ÇETKAGRUP Temizlik firması, mazisinde yer alan mutlu müşterilerinin yanı sıra, deneyimli ekip ve kendine has temizlik stratejisi sayesinde, mekanların mikroplardan arındırılması, mikropların oluşumunun önlenmesi, toz, küf, parazit ve diğer istenmeyen maddelerin yok edilmesi adına titiz bir çalışma meydana getirmektedir. Bu anlamda eğitimlere tabi tutulan kadrosuyla, hastane temizliği konusunda bilinçli ve eğitimli kadrolara sahiptir. Hastanelerde tedavi gören kişileri rahatsız etmeden gerekli temizlik işlerinin uygun bir şekilde yerine getirilmesini sağlayan temizlik vazifelisi çalışanlarımız, her hasta odasının en ince ayrıntısına kadar temizlenmesini sağlamaktadır.
Özellikle tuvalet ve banyoların temizliği hususunda, bakterilerin ürememesi ve yok olması için dikkatli çalışma sarf etmektedirler. Kapı kollarından banyolarda bulunan duşakabinlerin temizlenmesine, lavaboların mikroplardan arındırılmasına kadar dikkatli bir çalışma yürütülmektedir. Çöplerin değiştirilmesi, çöp kutularının dezenfekte edilmesi ve diğer mikrop saçabilecek alanların temizliğine kadar doğru bir yol izlenmektedir.
Kimyasal konusunda bilinçli olan ekip, lavabo ve dengi yerlerde kullanılan kimyasallardan tedavi olanların zarar görmemesi adına sıkı bir durulama işlemi yapmaktadırlar. ÇETKAGRUP Temizlik firması olarak, mekanların temizliğinin insan sağlık ve önemi için gerekli olduğunu bilen bir mantıkta çalışan ekibimizle, zararlı hiçbir temizlik maddesinin kullanılmamasını sağlıyoruz. Hastane içerisinde bulunan araç ve gereçlerin zarar görmemesi, kapıların veya diğer malzemeleri yıpratacak bir kimyasalın kullanılmaması, karışımlarında zehir veya dengi etkilere sahip olacak temizlik maddelerinin ekip malzemelerinde bulundurulmamasına kadar pek çok hassas konuya dikkat eden firma, hastane temizliği işinin en iyi uygulayıcısıdır.
Sağlıklı temizlik her şeyin başı…
Hastane temizliği hususunda sadece hasta odalarının temizlenmesi değil, aynı zamanda koridor ve diğer oda ve bölmelerin temizliği de önemlidir. Hastaneler sürekli ziyarete uğrayan ve dışarıdaki mikropları sürekli olarak girebileceği bir mekanı ifade eder. Bu anlamda insanların yoğun olarak bulundukları koridorlar ve giriş bölümlerinin sürekli temiz tutulması, kullanılan lavabo ve tuvaletlerin aralıklarla temizlenmesi, hijyenin sağlanması için önemli bir hususu ifade etmektedir.
Hastanın taburcu olmasından sonra odasına başka bir hastanın gelmesi ihtimali düşünüldüğünde, bundan önce yapılması gereken temizlikte önem arz etmektedir. Bu anlamda boşalan odanın yatak çarşaflarından tutunda, çöpüne kadar her şeyin yenilenmesi ve değiştirilmesi gerekir. Odanın havalandırılması, tozlarının alınması ve yeni bir hastanın temiz şekilde kullanabileceği bir mekana dönüştürülmesi gerekir. İnsana değer verilen her yerde temizlikte aynı şekilde bir değer ifade eder. Hastaların tozdan veya dengi maddelerden etkilenmemesi adına sağlıklı bir temizliğin hastanelerde yerine getirilmesi, kaliteli ve işinin ehli firmalarca yerine getirilebilir.
Bu anlamda tecrübesi, titiz çalışmaları, deneyimli ve eğitimli kadrosu, ilkeli çalışmasıyla ÇETKAGRUP Temizlik firması sizlerin yanındadır. Tüm hastane kurumlarının temizlik işleri alınmadan önce detaylı bir keşif çalışmasıyla hastanenin planının belirlenmesi, temizlik stratejisinin oluşturulması ve en iyi modelin ortaya konulması adına çalışıyor ve hastanelere hijyen, ferahi nezih bir ortamı her zaman sunuyoruz. Doğal ve organik bir temizlik hizmetinin hastaneler için öneminin farkında olan bir ekiple, hastanelerin daha hijyen ve sağlıklı olmasını temin etmekten memnunuz.
Hastane Temizliği..
Amaç : Hastane ortamından kaynaklanabilecek enfeksiyonları önlemek,hasta,hasta yakını ve hastane çalışanları için sağlıklı bir ortam oluşturmak amacıyla uyulması gereken temizlik kurallarını belirlemek ve uygulamamasını sağlamak.
Temel İlkeler ;
– Tüy bırakmayan temizlik bezleri tercih edilmelidir.
– Bez ve kova renkleri kullanım alanına göre belirlenmelidir.
– Kirli bezle temizliğe devam edilmemeli,sık bez değiştirilmelidir.
– Kirlenen bezler sıcak su ve deterjanla yıkanıp kurutulduktan sonra kullanılmalıdır.
Hastane Temizliğinde Enfeksiyon Kontrol Kurulu Standartları
Genel Temizlik Standartları
– Hastanelerde makina ile ıslak temizlik yöntemleri tercih edelmelidir,
– Hastanelerde kritik bölgeler dışındaki ünitelerde,yönetim ve ofis alanlarında su ve deterjan kullanımı temizlik için yeterlidir.
– Kan ve sekresyon varlığında,salgın durumunda ve dirençli bakterilerin endemik olduğu ünitelerde temizlikte dezenfektanlar kullanılmalıdır.Kullanılan dezenfektanların konsantrasyonlarının kullanma talimatına uygun olabilmesi için ölçekli kapların kullanılması gereklidir.
– Rutin temizlikte dezenfektan önerilen bölünlerde eğer çamaşır suyu kullanılacaksa oran 1:1000 olmalıdır.
– Ortam kan ve vucut çıktısı ile kontamine ise sıvı uygun bir meteryal ile emdirilerek kontamine bölgeye 1:10 oranındaki çamaşır suyu dökülür,5dakika beklenir.Ortamdan kontamine metaryal uzaklaştırılır,sonrasında 1:100 oranında çamaşır suyu ile uygun paspaslama işlemi yapılmalıdır.
– Farklı alanların (hasta alanları.mutfak,tuvalet,gibi) temizliğinde farklı bezler kullanılmalı.Kullanılan bezlerin hav bırakmaması gerekmektedir.
Yoğun Bakım Ünitelerinde Temizlik Standartları..
– YBÜ’de ıslak temizlik yöntemleri kullanılmalı.
– Temizlik temiz bölgeden (mikroorganizma yoğunluğu en düşük olan bölge) kirli bölgeye (mikroorganizma yoğunluğu yüksek olan bölge) doğru yapılmalı.
– Temizlik bezleri her kullanımdan sonra mutlaka çamaşır makinesinde 80 derecede 2 saat yıkanmalı ve kurutulmalıdır.Temizlik bezlerinin uygun şekilde temizlenebilmesi için her yatak için 3-4 takım yedek bulundurulmalı.
– YBÜ’nde enfeksiyon riski yüksek olduğu için her yüzey dezenfeksiyonunda 1:100 oranında çamaşır suyu uygundur.Ancak yere dökülen etrafa sıçrayan kan ve/veya kanlı metaryal varsa oran 1:10 sulandırma olmalıdır.
– Çöp kovaları yıkanıp kurulanmalı ve uygun renkte poşet geçirilmeli.
– Lavabolar günlük olarak klorlu bir bileşikle temizlenmeli.
– Hasta yatağı ve çevresinde bulunan malzemeler günlük temizlenmeli,YBÜ’nde her hasta yatağı için ayrı su hazırlanmalıdır.Su temizliğe başlamadan hemen önce hazırlanmalıve temizlik bittiğinde kovalar hemen boşaltılmalı,dezenfektan solüsyonla yıkanmalı ve kuru olarak saklanmalı.
– Paspas arabalarında mavi kovaya dezenfektanlı solüsyon,kırmızı kovaya mavi kovanın dörtte biri olacak kadar durulama suyu konmalıdır.Temiz paspas mavi kovaya bırakıldıktan sonra kırmızı kovaya sıkılmalı,paspas ile 10-15 metre kare olan (kirliliğe göre) silindikten sonra,paspas kırmızı kovada durulanıp iyice sıkılır.Mavi kovada dezenfektana batırılıp fazla suyu biraz süzüldükten sonra kırmızı kovaya sıkılmalı ve işlem bu şekilde devam etmeli.
– Paspaslama işlemi 8 çizilecek şekilde yapılmalı.
– Paspaslar günün sonunda mutlaka yıkanmalı ve kuru şekilde saklanmalı,ayrıca geniş kan veya sekresyon temizliği yapıldıktan sonrada yıkanmalı ve kurutulmalı,paspaslar kullanıldıktan sonra sıcak su veya yüzde bir çamaşır suyu veya 1000 ppm klor (30 dakika)dezenfekte edilmeli,ancak en uygun paspas temizleme yöntemi paspasların pamuk torbalar içinde çamaşır makinesinde yıkanması,
– Pencere kenarlarının tozu günlük olarak alınmalı.
– Pencere camları her kirlendiğinde temizlenmeli.
– Her gün kapı,kapı çevresi ve kapı tokmağı silinmeli.
– Kullanılam moplar gün sonunda çamaşır makinesinde yıkanmalı.
– Temizlik toz kaldırmadan yapılmalı.
– Telefon ahizeleri ve bilgisayar klavyelerinde gözle görülür kir ve sekresyon varlığında deterjanlı su ile temizlenip kurulanmalıdır.Tercihen yüzde yetmiş alkol ile her gün silinmeli.
– Yatak perdelerinde gözle görülür bir kirlenme olduğunda veya her 3 ayda bir yıkanmalı.
– Yoğun bakım ünitelerinin duvarları 6 ayda bir temizlenmelidir.Kontaminasyon olmadığı sürece dezenfeksiyon gerekmez.Temizlik sonrası duvarlar ıslak bırakılmamalıdır.
Ameliyathanelerde Temizlik Standartları..
– Temizlik malzemeleri her oda için ayrı olmalı.
– Temizlik solüsyonları her oda için ayrı olarak işlemden hemen önce hazırlanmalı.
– Temizlikte uygun miktarda dezenfektanlı solüsyonlar kullanılmalı.
– Ameliyathanelerde hasta transferi için kullanılan sedyeler her hastadan sonra kan veya vucut çıktılarıyla gözle görülür şekilde kontamine değilse yüzde bir oranlı çamaşır suyu ile (500-600 ppm klor) kontamine ise onda bir oranlı çamaşır suyu ile (5000-6000 ppm klor)silinmeli.
Günün İlk Ameliyatı Alınmadan Önce..
– Tüm aletlerin,eşyaların ve lambaların tozu alınmalı,(hav bırakmayan nemli bezle)
– Lambaların reflektör alanları temizlenmeli.
– Oda zemini ıslak paspasla temizlenmeli ve kurulanmalı.
Ameliyat Aralarında Oda Temizliği
– Ameliyat oadasının temizliği mutlaka temizden kirliye doğru yapılmalı.
– Ameliyathanede temizlik amacıyla kuru fırça yöntemi kullanılmamalı.
– Ameliyatta kullanılan tüm çöpler kırmızı atık torbalarına atılmalı.
– Ameliyat masası ve çevredeki aletler kan veya vucut çıktılarıyla gözle görülür şekilde kontamine değilse 1/100 oranlı çamaşır suyu ile (500-600 ppm klor) kontamine ise 1/10 oranlı çamaşır suyu ile (5000-6000 ppm klor) silinmeli.
– Çöp kovalarının torbaları her ameliyattan sonra değiştirilmeli.
– Oda zemini temizlenmeli.
– Temizlik için kullanılan sular her ameliyattan sonra değiştirilmeli.
Gün Sonunda Temizlik..
– Odadaki tün taşınabilir olan aletler dışarı çıkarılmalı.
– Lambalar,dolaplar vb.aletler dezenfektan solüsyonla ve nemli bezlerle silinmeli.
– Oda zeminine ıslak vakum uygulanmalı.
– Oda dışına çıkarılan malzemelerin yüzey ve tekerlekleri temizlenerek yerleştirilmeli.
– Cerrahi el yıkama lavaboları kaba kirlerinden arındırıldıktan sonra 1/100′lük çamaşır suyu ile temizlenmeli.
– Temizlikte kullanılan paspaslar kesinlikle ıslak bırakılmamalı.
Haftalık Temizlik..
– Hareketli ve sabit lambalar dezenfektan solüsyonuyla temizlenmeli.
– Ameliyat masası,aspiratör,askılar,oksijen tanklarının hortumları,kovalar,dolaplar vb.aletler yıkanmalı ve kurulanmalı.
– Kapı,kapı kolu,menteşeler,kaplamalar ve cam araları temizlenmeli.
– Duvarlar fırça ile yıkanmalı ve temiz bir bezle kurulanmalı.
– Zemin yıkama makinesi veya fırça ile yıkanmalı ve kurulanmalı.
Kliniklerde Temizlik Standertları 
Hemşire ve Doktor odalarının Temizliği:
– Temizlik temiz bölgeden kirli bölgeye doğru yapılmalı.
– Öncelikle odadaki çöpler uygun şekilde toplanmalı.
– Her gün kapı,kapı çerçevesi ve kapı tokmağı silinmeli.
– Telefon ahizeleri deterjanlı su ile temizlenmeli ve kurulanmalı.
– Bilgisayar klavyelerin günde bir kez ve kirlendikçe silinmesi yeterli.
– Temizlikte su ve deterjan kullanılmalı.
Hasta Odalarının Temizliği:
– Odadaki çöpler uygun şekilde toplanmalı.
– Çöp kovaları yıkanıp kurulanmalıve uygun renkte poşet geçirilmeli.
– Temizlikte su ve deterjan kullanılmalı,ancak salgın durumunda,dirençli mikroorganizmalar ile enfekte veya kolonize hasta varlığında,ortamda kan yada vucut çıktısı bulunduğunda konsantrasyonda dezenfektan kullanılmalı.
– Her hasta oadasının temizliği için yeni temiz su hazırlanmalı.
– Lavabolar günlük olarak klorlu temizlik maddesiyle temizlenmeli.
– Hasta yatağı,etejer,sandalye ve yemek masası deterjanlı su ile temizlenmeli.
– Pencere kenarlarının tozu günlük olarak alınmalı.
– Pencere camları her kirlendiğinde temizlenmeli.
– Telefon ahizeleri deterjanlı su ile temizlenmeli ve kurulanmalı.
– Zemin mop ile temizlenmeli ve daha sonra paspaslanmalı.Kullanılan moplar gün sonunda çamaşır makinesinde yıkanmalı.
– Paspaslama işlemi 8 çizecek şekilde yapılmalı.
– Paspas arabalarında mavi kovaya deterjanlı su,kırmızı kovaya temiz su konmalı.
– Hasta odalarına kullanılan paspas ile koridorlara kullanılan paspaslar farklı olmalı.
– Paspaslar günün sonunda mutlaka yıkanmalı ve kuru şekilde saklanmalı,paspaslar kullanıldıktan sonra sıcak su ile yıkanıp püskülleri yukarı gelecek şekilde kurumaya bırakılmalı,ancak en uygun paspas temizleme yöntemi paspasların pamuk torbalar içinde korunarak çamaşır makinesinde yıkanması.
– Paspas arabalarında su asla bekletilmemeli,temizliğe başlamadan hemen önce su hazırlanmalı ve temizlik bittiğinde kovalar hemen boşaltılmalı.
– Gün sonunda kovalar deterjanla yıkanmalı ve kuru olarak saklanmalı.
– Vucut çıktısı veya kan temizliğinden sonra paspaslar sıcak su veya %1 çamaşır suyu veya 1000 ppm klor (30 dakika) dezenfekte edilmeli yada pamuk torbalar içine konularak çamaşır makinesinde yıkanmalı.
– Yatak perdelerinde gözle görülür bir kirlenme olduğunda veya her 3 ayda bir yıkanmalı.
– Pencere perdeleri gözle görülür bir kirlenme olduğunda veya yılda bir yıkanmalı.
– Ünite duvarları 12-24 ayda bir temizlenmeli,eğer kan veya vucut çıktısıyla kontamine ise dezenfekte edilmeli.
Polikliniklerde Çevre Temizlik Standartları
Hafta içi her gün temizlik yapılmalıdır.
Poliklinik Sekreterliklerinin Temizliği:
– Temizlikte su ve deterjan kullanılmalı.
– Öncelikle odadaki çöpler uygun şekilde toplanmalı.
– Temizlik temiz bölgeden kirli bölgeye doğru yapılmalı.
– Telefon ahizeleri her gün deterjanlı su ile temizlenmeli ve kurulanmalı.
– Bilgisayar klavyelerin günde bir kez ve kirlendikçe silinmeli.
– Sekreter bankolarındaki cam her gün silinmeli.
Hemşire ve Doktor Odalarının Temizliği:
– Öncelikle odadaki çöpler uygun şekilde toplanmalı.
– Temizlik temiz bölgeden kirli bölgeye doğru yapılmalı.
– Her gün kapı,kapı çevresi,kapı tokmağı silinmeli
– Temizlikte su ve deterjan kullanılmalı.
Muayene Odalarının Temizliği:
– Odadaki çöpler uygun şekilde toplanmalı.
– Çöp kovaları yıkanıp kurulanmalı ve uygun renkte poşet geçirilmeli.
– Temizlikte su ve deterjan kullaılmalı,ancak ortamda kan yada vucut çıktısı bulunduğunda uygun konsantrasyonda dezenfektan kullanılmalı.
– Lavabolar günlük olarak klorlu temizlik maddesiyle temizlenmeli.
– Muayene masası deterjanlı su ile temizlenmeli ve kurulanmalı.
– Telefon ahizeleri her gün deterjanlı su ile temizlenmeli ve kurulanmalı.